Nové divy světa – které to jsou?

Rate this post

Letos to bude 10 let, co bylo v Lisabonu přesně 7. července 2007 vyhlášeno nových 7 divů světa. Hlasování probíhalo přes internet a celkově se do něj zapojilo přes 100 milionů lidí ze všech koutů světa. Které skvosty byly nakonec mezi divy světa zařazeny?

Tádž Mahal – Indie

Taj Mahal, Indie, Agra, Uttar Pradesh, Budova, Památník

Přestože se o městu Agra říká, že je to nehostinné místo plné špíny, ukrývá se tu jeden z nejúchvatnějších památníků lásky světa, jak se Tádž Mahalu také říká. Tento palác nechal v 17. století vystavět císař Šáhdžahán na břehu řeky Yamuna. Tádž Mahal je věnován památce císařovi zesnulé ženy, která zemřela náhle a zcela nečekaně během porodu. Jak již bývá zvykem, měl tento panovník dohromady 3 manželky, ale jen jednu si bral z lásky. Byla jí prostřední Ardžumand Banu Baygam, která si díky jejich vzájemné lásce vysloužila titul Mumtáz Mahal, což v překladu znamená Perla paláce. Stavba paláce trvala dohromady 22 let. Tádž Mahal je zapsán také na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Koloseum – Itálie

Koloseum, Rom, Architektura, Itálie, Evropa, Cestovní

Slavný amfiteátr, který je oblíbenou atrakcí pro turisty z celého světa, patří k největším stavbám tohoto druhu, jež byla vůbec kdy v historii římské říše vybudována. Pyšnit se jím může hlavní město Itálie – Řím. S výstavbou Kolosea se začalo mezi 70. až 72. rokem n. l., když vládl římský císař Vespasián. K dokončení došlo v 80. roce našeho letopočtu za vlády císaře Tita. Budova má dohromady 3 patra, která celkově nese 80 oblouků na pilířích. Díky obloukovému tvaru mohli být diváci při jakémkoliv dění uvnitř velmi blízko. V době, kdy vládl gótský král Theodorich, se konalo úplně poslední představení, to bylo v roce 523.

Machu Picchu – Peru

Machu Picchu, Peru, Inca, Cestovní Ruch, Architektura

Další div světa najdete v peruánských Andách. Jsou to vlastně jen ruiny inckého kultovního města z předkolumbovského období. Leží v nadmořské výšce skoro 2500 m, na horském sedle zhruba 400 m nad řekou Urubamba. Za časů starých Inků zde byly vybudovány svatyně, astronomické observatoře i obydlí. Historie tohoto tajuplného města sahá až do 15. Století, kdy bylo vystavěno, avšak k jeho objevu došlo až roku 1911. Tehdy na něj narazil archeolog Hiram Bingham.

Chichén Itzá – Mexiko

Cestovní, Mexiko, Chichén Itzá

Překrásná a naprosto uchvacující svatyně mayské civilizace pochází z 6. století. Pokud se dostanete do její blízkosti, bude na vás dýchat magická síla dávných časů. V podstatě je to zřícenina starobylého chrámového města, která leží na mexickém poloostrově Yucatán. Centrem města je schodišťová Kukulkánova pyramida. Zajímavostí je, že když je jarní a podzimní rovnodennost, tak v ten den můžete na zídce pyramidy sledovat stín hada, který se pohybuje.

Velká Čínská zeď – Čína

Velká Čínská Zeď, Čína, Stěna, Peking, Asie

 Svého času byla vybudována k ochraně Číny proti nájezdům mongolských kmenů. Je to bezesporu nejrozsáhlejší stavba, která kdy byla vytvořena lidskou rukou. Její výstavba trvala více než 2 000 let. Celková délka zdi je 6 700 kilometrů. Vede od východu k západu, přes hory, pouště i roviny. O čínské zdi se tvrdí, že jí lze zahlédnout pouhým okem i z vesmíru. Jediným negativem na celé stavbě bylo množství lidí, které během výstavby položilo svůj život.

Petra – Jordánsko

Poušť, Jordán, Petra, Blízký Východ, Kámen, Zřícenina

Další div světa najdete v Jordánsku. Toto skalní město a důležité archeologické naleziště v jednom pochází z období mezi 3. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu. Zajímavostí je, že celé město bylo vytesáno ve skalních masivech, které mají růžové zbarvení. Petra má vše, co k městu patří – paláce, divadla, hrobky králů, ale i jiných důležitých občanů nabatejské civilizace, dále tržiště, vodní kanály i zemědělské zahrady.

Socha Krista Spasitele – Brazílie

Krista Spasitele, Brazílie, Kristus, Víc, Vykupitele

Tato socha je symbolem Rio de Janeira, nad nímž se hrdě tyčí a svou otevřenou náručí tak říkajíc objímá své následovatele. Celé město tak doslova leží u nohou svého spasitele. Kristus Spasitel je umístěn na vrcholu hory Corcovado v úctyhodné výšce 710. Ke slavnostnímu odhalení sochy došlo roku 1931. Materiálem, který byl použit k její výrobě, je železobeton a celková váha je asi 700 tun. Stavba této sochy trvala 5 let.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.