Bylinková sauna

Rate this post

Pro každého z nás je posezení v sauně velmi příjemnou záležitostí, kdy se naše tělo uvolní, prohřeje a získá potřebnou energii. To vše můžete ještě vylepšit, pokud svou saunu provoníte vhodnými bylinkami, které se postarají o intenzivnější prožitek. Ostatně léčba vůní neboli aromaterapie se používá v mnoha saunách po celém světě.

Vhodné bylinky

Mezi nejčastěji používané bylinky, jež můžete v saunách cítit, jsou meduňka, máta, rozmarýn či heřmánek.

  • Heřmánek je schopen navodit relaxační stav, pomáhá zmírnit projevy zánětů probíhajících uvnitř těla a také pomůže s nečistou pletí.
  • Meduňka nás snadno uklidní a zlepší naší náladu.
  • Rozmarýn dokáže stimulovat a povzbuzovat, zažene únavu a podpoří lepší schopnost koncentrace. Navíc nám může pomoci při chřipce či nachlazení.
  • Máta se skvěle hodí, pokud máme problémy s dýcháním (např. od nastydnutí), kdy uvolní nosní sliznici a nám se pak dýchá mnohem lépe, zároveň podporuje trávení.

Mezi vhodné vůně do sauny patří také jalovec, který pomáhá na bolavé svaly a podpoří pocení. O harmonizaci psychiky a dobrou náladu se zase postará červený pomeranč.

Jak nejlépe vůni uvolnit?

V profesionálních saunách jsou tzv. automatické dávkovací pumpy, které umí vstřikovat připravený roztok v potřebných dávkách, jež závisí na zvoleném programu. Domácí sauna většinou takové pumpy nemá, tudíž to bude úkol pro vás a ostatní, kteří s vámi budou saunu sdílet. Jedním ze způsobů je klasické polévání kamenů, jen vodu vystřídá roztok z bylinek, čímž saunu nejen provoníte, ale také se do vzduchu uvolní léčivé aromatické látky. Oblíbená je také speciální nádobka, která se jen zavěsí nad zdroj tepla, naplníte jí bylinkami, kousky nakrájeného ovoce či bylinnými esencemi a aromaterapie může začít.

Nezapomeňte na metličky

Co by to bylo za saunu, kde by nebyly po ruce metličky (věníky). Tento způsob použití bylinek je velmi oblíbený, i když pro řadu lidí je trochu netradiční. Díky metličkám se prohřátá kůže po ošlehání osvěží, zároveň přivádí více tepla do pokožky a vy navíc můžete vdechovat silice, jež se uvolní z rozdrcených listů metliček.

Pro metličky jsou nejčastěji využívány březové větvičky (zejména ve Finsku), dubové větvičky jsou typické pro baňu (ruská sauna). Speciální obchody nabízí dokonce metličky z větviček eukalyptu, ty jsou oblíbené při problémech s dýcháním.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.