Běžecké hole jsou nepostradatelnou a velmi důležitou součástí vybavení každého běžkaře stejně jako běžky či běžecké boty. Musíte si však vybrat správné, abyste si pobyt na horách mohli vychutnat plnými doušky.
Materiál tubusu holí
Co je důležité?
- hmotnost
- pevnost
- tuhost
- trvanlivost
- komfort při jízdě
Zásadní je při běžeckém lyžování tuhost holí, protože měkká hůl by se mohla během jízdy různě prohýbat a negativně tak ovlivňovat celou jízdu, zvlášť při razantnějším stylu jízdy a u těžšího běžkaře. Čím pevnější a lehčí tubus výrobce použije, tím je běžecká hůl lepší. Tubusy se vyrábí i v oválném tvaru, ten nemá taková odpor vzduchu a třeba závodníkům můžou přinést větší výhody v aerodynamice.
Hliníkové hole na běžky
Hliník se nejčastěji využívá pro výrobu běžeckých holí určených na rekreační jízdu. Mají dlouhou životnost a v případě pádu se nejspíše jen ohne, což můžete napravit přímo na místě. Jejich další výhodou je cena, neboť patří k nejlevnějším na trhu.
Karbonové hole na běžky
Používají se na závodní a sportovní jízdu. Karbonová vlákna mají příznivý vliv na tuhost hole a značně snižují její hmotnost. Vzhledem na křehkost tohoto materiálu se vám v případě nehody nebo přišlápnutí zlomí. Výkonností běžkaři mají na výběr i běžecké hole z karbonu se sklolaminátem. Tím se však vedle pružnosti zvýší i hmotnost hole. Tubus hole může obsahovat od 10 do 100 % karbonu, kde platí, že čím je v ní karbonu více, tím lépe. Ovšem větší obsah karbonu znamená i vyšší cenu. Pro sportovní běžkaře je zásadní kombinace životnosti a váhy běžecké hole, s ohledem na své možnosti, potřeby a schopnosti.
Rukojeť a poutko holí
Madlo a poutko také není radno podceňovat. Ovlivňují totiž pohodlí jezdce během jízdy. U kvalitnějších hůlek jsou ergonomická madla z korku či speciálních materiálů. Jejich výhodou je tepelná izolace a protiskluzové provedení. Při držení jsou měkčí a mnohem příjemnější do ruky. Korková madla však mívají kratší životnost. Pro rekreační běžkaře jsou poutka většinou opatřena sponou nebo přezkou, ta umožňuje úpravu jejich velikosti, když si vezmete jiné rukavice.
Sportovní a závodní hole jsou často opatřeny asymetrickými poutky tříbodovými. K párku kolem zápěstí se přidává ještě pásek mezi palec a ukazovák, čímž se technika používání za jízdy, neboť můžete hůl pustit a zase jí zpětným švihem vrátit zpět do dlaně. Odpadne vám křečovité držení nebo potřeba hůlku zapíchnout do sněhu a neustále lovit poutko. Další výhodou je podepření ruky a zápěstí, což usnadní a zkvalitní odpich. Celé poutko má velcro pásek, je protiskluzové a polstrované.
Talířek a hrot
Na upravených běžeckých či závodních tratích si vystačíte s malým talířkem, pokud ale zabrousíte do hlubšího sněhu, kde si stopu vyšlapáváte sami, pak jsou lepší větší talířky. Nezabořují se do sněhu a nijak vás neomezují při odrazu. Váha talířku je také důležitá, neboť má vliv na rovnováhu běžecké hole, stejně jako na pohyb a švih. U většiny holí můžete talířek vyměňovat.
Zaměřit se musíte i na hroty hole. Kvalitní hůl mívá tvrdší hroty, které dlouho vydrží, levné hůlky se rychleji otupí, což na přimrzlém sněhu značně stěžuje odpich. Hroty běžeckých holí se rozlišují i podle toho, jestli se budou používat na sněhu nebo na asfaltu (s lyžemi na kolečkách).
Správná délka běžeckých holí
Ideální délka se různí podle jízdního stylu (klasika, bruslení, či kombinace obou), ale také terénu (volný terén či upravená běžecká trať). Při klasickém stylu se nejčastěji volí hůlky, jež po zapíchnutí do sněhu dosahují vašich ramen, což zaručuje nejefektivnější odpich. Pro volnou techniku (bruslení) jsou lepší hole, které sahají k linii brada-nos (nebo také k uším). K orientaci může posloužit i tabulka s doporučenými délkami holí, které si vyberete podle výšky lyžaře. Zdatnější lyžaři si často vybírají mnohem delší hole, než jsou doporučovány, ty však vyžadují mnohem větší fyzickou přípravu a perfektně zvládnutou techniku jízdy. Proto nesmíte přecenit své síly, vždy vybírejte hole tak, abyste byli schopni zvládnout jízdu bez problémů a užít si tak dokonalý zážitek.
Přidejte odpověď