Jak ušetřit a zbytečně neutrácet?

Rate this post

Také máte stále pocit, že jsou vaše výdaje nekonečné a příjmy do vašeho rodinného rozpočtu naskakují jen s velkými obtížemi? Pak zkuste trochu přemýšlet o tom, jak by se dala vaše finanční situace řešit a na co byste se měli zaměřit či si na to dát pozor.

Pravidelné platby

K pravidelným platbám patří bezesporu výdaje za plyn, vodu elektřinu a mnoho dalších. Bohužel se často stává, že za některé tyto položky platíme více, než je potřeba. Zkuste porovnat ceny od několika dodavatelů a zjistěte si i výhodnější podmínky. Často takto můžete díky změně dodavatele ušetřit i několik stovek měsíčně. Nejdříve si samozřejmě o novém dodavateli zjistěte reference, než se rozhodnete odejít od svého stávajícího.

Finanční rezerva

Jak se říká, nikdy nevíte, co se může stát a vy byste proto měli myslet na horší časy. Porouchala se lednice, fén, žehlička nebo kávovar? Pak vám dostatečná finanční rezerva přijde jistě vhod. Stejně tak můžete náhle přijít o práce či onemocnět na delší dobu. Jestliže si nezajistíte dostatečnou rezervu, může vás jakákoliv nečekaná událost nepříjemně zaskočit.

Cílené spoření

Když si budete dávat stranou peníze jen tak bez motivace, bude mnohem těžší na ně nesahat a neutratit je. Stanovte si jasný cíl, na co budete spořit. Chcete na dovolenou, vybavit domácnost, koupit si něco na sebe? Rozhodněte se, na co začnete peníze šetřit a držte se konkrétního cíle.

Úvěry a půjčky

V televizi, na internetu, v denním tisku a na dalších místech se můžete setkat s nabídkami různých bankovních i nebankovních institucí s nabídkou půjček a úvěrů. Nabízí koupi služby či věcí, o nichž jste přesvědčeni, že se můžou hodit a přitom je ani nepotřebujete. Než se pro takový závazek rozhodnete, dobře si rozmyslete, jestli jí skutečně potřebujete, jaká jsou vaše očekávání a hlavně jestli vám vaše finanční situaci dovolí platit pravidelné splátky včetně úroků.

Slevové akce

Nákupem v akcích se sice může ušetřit, ale je dobré si nejdříve zjistit, zda nabízené zboží, které má jeden obchod v akci nemá jiný levnější i bez akce. Bohužel často díky nápisu sleva koupíme i to, co vůbec nevyužijeme. Často tak spoustu peněz vyhodíme v podstatě oknem za zbytečnosti. Vždy se snažte vybírat zboží s rozvahou a jen podle toho co aktuálně potřebujete.

Malé odměny

Přestože šetříte, udělejte si každý měsíc malou radost. Dopřejte si něco, co bude jen pro vás, což bude fungovat jako motivace i prevence v jednom. Malá věc každý měsíc je zárukou, že pak nevyberete celé konto a nenakoupíte spoustu naprosto zbytečných věcí bez předchozího uvážení.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.