Přirozená eliminace nejslabšího mláděte nebo kruté zabití v přímém přenosu?

Čapí hnízdo Osek u Rokycan
https://pixabay.com/

Čapí hnízda sleduji již dlouho. Byla jsem ráda, když se na jednotlivých hnízdech začaly instalovat kamery, aby mohl člověk vidět, jak to na takovém hnízdě chodí.

Máme tak možnost nahlédnout do běžného života čápů, ať už jde o páření, sezení na vejcích, líhnutí prvních mláďátek, krmení, úpravu hnízda či likvidaci slabých jedinců.

O tom, že příroda může být krutá, není samozřejmě pochyb. Ovšem jeden případ mi přišel trochu nestandardní, a tak trochu mimo realitu, ale k tomu se teprve dostaneme.

Z obecného hlediska jsou čápi sice krásní tvorové, avšak umí být i pořádně krutí, i když je to jejich přirozenost. Ne nadarmo se třeba o čapích samicích říká, že jsou to nejkrutější matky v ptačí říši. Řeč je o tzv. eliminaci. Kdy samice, někdy i samec vyhodí z hnízda nejslabší mládě, o kterém je přesvědčena, že to nezvládne.

Proč jsou mláďata vyhazována z hnízda?

Důvodů, proč jsou ta nejmenší mláďata vyhazována, je hned několik. Může to být strach, že nebude pro všechna mláďata dostatek potravy, skrytá vada, kterou dokáže matka či otec vycítit, ale i situace, kdy je například před vylíhnutím poškozena skořápka vejce a po vylíhnutí se mládě nevyvíjí tak, jak by mělo.

Eliminace je ve většině případů rychlá a účinná. Mládě je jednoduše vyhozeno z hnízda, nebo odhozeno na jeho okraj a ponecháno bez stravy i vody. Ostatně na internetu takových videí koluje spousta.

Není hnízdo jako hnízdo

Sleduji několik hnízd, ať už u nás nebo také v Polsku a Německu. Z našich čapích rodinek mě oslovil příběh čápa vdovce z Mladých Buků, tedy našeho Bukáčka, který zůstal na výchovu svých mláďat sám poté, co jeho družku zabily dráty elektrického vedení na soukromém pozemku nedaleko hnízda.

Původně měl rovněž 4 mláďata, ale jedno eliminoval, takže mu zůstala 3 čápátka. Eliminace byla rychlá a efektivní, tedy zcela přirozená. Od nehody jeho partnerky mu s krmením pomáhali dva úžasní pánové, kteří třikrát denně lezli po žebříku až do hnízda a nosili tam různé dobroty.

Dále z našich sleduji Betynku s Kubíkem v Trutnově a Bohunku s Bohouškem v Bohuslavicích. Občas nakouknu i do jiných, až jsem jednou narazila na čapí hnízdo umístěné na Základní a Mateřské škole v Oseku u Rokycan.

Člověk by řekl, že je to hnízdo jako každé jiné, ale to si rozhodně nemyslím. Také zde došlo 9. 6. k eliminaci nejslabšího kusu, ale následný vývoj v hnízdě nebyl zrovna šťastný.

Zabití mláděte v přímém přenosu

Když to vezmeme postupně, tak 29. 5. 2021 se vylíhlo poslední mládě, takže jich na hnízdě bylo celkem 5. Nejslabší kus byl přirozenou cestou vyhozen 9. 6. a zůstala čtveřice o něco větších čápat než to, které bylo vyhozeno z hnízda.

Přestože otec čáp krmil pravidelně všechny 4 prcky, matka se rozhodla eliminovat další mládě. K prvnímu útoku došlo 14. 6., kdy se samice pokusila druhé nejmenší mládě usmrtit a vyhodit z hnízda. Prcek měl ale tuhý kořínek a nedal se, takže její pokus byl neúspěšný a mládě se zhruba po 10 – 20 minutách vzpamatovalo. Moc hezký pohled to ovšem rozhodně nebyl. Při bližším sledování bylo jasně vidět, že ho samice nejdříve nehybně sleduje a pak zaútočí. Tak trochu mi připadala jako mimo sebe.

Následně se ukázalo, že matka se nezajímá o krmení, protože několik dní krmil jen samec. Naopak samice byla stále zalezlá za komínem, zcela apatická, o nic se nezajímala, nikam nelétala a jedla jen to, co přinesl samec. Na hlavě se jí objevil tmavý flek, což podle odborníků mohly být saze, ale je to vše jen domněnka.

Teprve až 18. 6. došlo ke krmení mláďat od samice. Flek na hlavě už skoro zmizel a samice opět začala po několika dnech klidu útočit na 4. mládě. Chytání za krk, napadání zobákem atd.

Další dva dny byl klid, samice přestala útočit, a dokonce občas dorazila s vodou a krmením. Vypadalo to, že se vše uklidní, i když bylo zvláštní, že jakmile samec dorazil na hnízdo a objevila se samice, byl ve střehu a vždy raději zmizel, jako kdyby se jí bál.

Toho jsem si u jiných čapích párů, které pozoruji, nevšimla. Několik dní byl na hnízdě klid, mláďata dostala 19. 6. kroužek a byla zkontrolována. Bohužel po jedné deštivé noci bylo nejmenší mládě dost vyřízené a matka na něj opět zaútočila, přestože se ho sourozenci snažili bránit, jak nejvíc to šlo.

Prcek se vzpamatoval, a dokonce bojoval s ostatními mláďaty o potravu. Podařilo se mu několikrát vybojovat pěkné kousky, třeba i celou myš, po které to vypadalo, že se tak velkým soustem dokonce udusí.

Poté se samice znovu uklidnila, dokonce i prcka nakrmila, a když se následující noc objevily kroupy, utíkala na hnízdo ze svého zázemí za komínem, aby mláďata ochránila. Kupodivu chránila i to nejmenší, což mi nejde na rozum. Proč by chránila mládě, které má být nejslabším článkem a pro ni jasným kandidátem na smrt.

V noci z 25. na 26. 6. tak svým tělem zakryla všechny své děti a pomalu se zdálo, že už bude mít prcek po tom všem klid. Ostatně i po bližší prohlídce od odborníků při kroužkování bylo jasně řečeno, že má mládě optimální velikost i váhu s ohledem na jeho věk a je v naprostém pořádku.

Jak jsem zmínila v úvodu, čápi sleduji dlouho, a rozhodně jsem si toho o nich hodně nastudovala, ale zatím jsem se nesetkala s čapí matkou, která by mládě doslova mučila a napadala skoro 14 dnů, než ho zabije.

Když jsem si při práci pustila online kameru z tohoto hnízda 26. 6., určitě jsem nečekala, že budu svědkem vraždy mláděte v přímém přenosu. Rozhodně nejsem plačka, nepatřím ani mezi hysterky, jak jsou lidé ve skupině Čapí hnízdo Osek u Rokycan označováni, a nehroutím se ve vypjatých situacích. Za svůj život jsem si toho zažila už hodně, ale na něco takového se člověk nemá, jak připravit.

Jakmile totiž začala samice mládě opakovaně napadat, zapichovat mu zobák do krku a do zad, vláčet ho po celém hnízdě a doslova ho dusit přímo mezi jeho sourozenci, bylo mi jasné, že tenhle útok už asi nerozdýchá. Přestože přežil hodně útoků, včetně zabodnutého zobáku v krku při radostném záklonu hlavy dozadu a klapání po dobrém jídle, tohle už bylo tak brutální, že byl konec jeho života v dohledu.

Přemýšlela jsem, jestli ten masakr dokoukat do konce nebo vypnout. Chtěla jsem ale vědět, jestli to přežije nebo ho matka dorazí. Předchozí krvavý útok sice přežil, ale když jsem viděla, jak ho dovlekla na okraj hnízda celého od krve a vždy když viděla, že se ještě hýbe, do něj bodala zobákem, věděla jsem, že mládě dlouho žít nebude. Nakonec bylo vidět, jak naposledy vydechl a měl to téměř dvoutýdenní utrpení za sebou.

Laická veřejnost versus odborníci

Celý život přispívám na různé organizace, které mají něco společného se zvířaty, ať už jsou to záchranné stanice, útulky pro opuštěná a nalezená zvířata, nebo třeba zoologické zahrady. Po tomhle incidentu si už ale dobře rozmyslím, komu přispěju. Na sociálních sítích se strhla bitva o pravdu. Ano dá se to tak nazvat, protože tu jsou dva tábory.

Jeden tábor je tvořen odborníky a jejich fanoušky, kteří jim ve všem přitakávají a neřeší okolnosti, které celou situaci provázely. Zatímco druhý tábor je tvořen laiky, fanoušky čapích hnízd, které nenechala brutalita takového počínání samice chladnými, a logicky žádali o pomoc odborníky.

Tedy příslušnou záchrannou stanici v dané oblasti. Její boss některým dokonce tvrdil, že je hnízdo monitorováno a v případě, že by se něco dělo, tak zasáhnou. Myslím si, že 14denní mučení mláděte byl dostatečný důvod pro zásah, ale ten se nekonal.

Tvrzení, že nelze zasahovat do hnízda, protože mohou ostatní mláďata vyskočit, je sporný. Když nevyskočí při kroužkování, kdy nebyla ta mláďata o moc menší, tak by stejným způsobem šlo mládě odebrat bez ohrožení těch ostatních. To je můj zcela laický názor. Ostatně v zahraničí to tak často funguje. Viděla jsem mnoho podobných videí se záchranou i větších mláďat, než jsou tato.

V den posledního útoku všichni příslušného šéfa ZS prosili o zásah, snažili se nalézt pomoc u mnoha organizací a odborníků, ale nikdo nebyl ochotný jít proti této stanici. Osobně si myslím, že šlo tomu prckovi pomoci a o to se takzvané hysterky celý den a noc snažily.

Řeči, že by musel žít v zajetí, jsou sice hezké, ale co je na tom zlého? Vždyť v zoologických zahradách jsou také zvířata v podstatě v zajetí a daří se jim dobře. V čem je tedy rozdíl? O jednoho čápa v zajetí víc nebo míň, to už není takový rozdíl.

Pokud bylo mládě tak slabé a mělo nějakou vrozenou vadu, kterou vycítí jen dospělý čáp, proč to necítil i samec? Proč útočila jen samice, přestože samec pravidelně malého krmil? Když dokonce přistál na hnízdě v době, kdy samice útočila, okamžitě odletěl pryč.

Odborníci tvrdí svou pravdu, laická veřejnost se drží svého názoru. Přestože má tento boss z příslušné záchranné stanice mnoho fanoušků, kteří s ním ve všem souhlasí a plně jej podporují, neznamená to, že má pravdu.

Naopak se všechny možné instituce předhánějí ve vydávání prohlášení, jak je lidé obtěžují, útočí na ně, napadají je, sprostě jim nadávají a podobně. Dokonce hlavní boss pro příslušný kraj měl potřebu předvést svou aroganci i v rozhlase, aby laické veřejnosti ukázal, kdo je tady pánem a kdo má poslední slovo.

Někdo se dokonce postaral, aby se problém čápů v Oseku dostal do vysílání televize Prima, aby zase mohli nahlas říct, jak to bylo dobře, že nic neudělali. Místní obyvatelé, kteří byli v televizi osloveni, vypadali jako ovce, které jen odříkali nacvičený text a dávají si pozor, aby neřekli něco špatného.

Proč tedy mají odborníci potřebu stále něco vysvětlovat té laické veřejnosti, která jim neleze do zadní části těla, jako jejich pochlebovači a nesouhlasí s jejich rozhodnutím, když to rozhodnutí bylo údajně správné??

Možná, že někomu tečou nervy a ví, že to možná až tak správné rozhodnutí nebylo, stejně jako asi nebylo příliš vhodné, aby se na tak brutální útok dívalo dětské publikum? Přestože několik lidí tvrdilo, že je to dobré, aby každé dítě vidělo, jak to v přírodě chodí.

Já osobně mít dítě ve škole, která se pyšní takovým projektem a nechává děti dívat se na něco tak odporného, tak bych si jeho další setrvání v takové škole hodně rozmýšlela a nejspíš bych ho dala raději jinam.

Ve finále jsou slušní lidé, kterým jen není lhostejné mučení nevinného zvířete, označováni za hysterky, sektu, fanatiky, blázny, magory a další podobné výrazy, které používají ti, kteří s nimi nesouhlasí a přiklánějí se na stranu daných odborníků.

Jejich konverzace ze soukromé skupiny je kopírována v podobě screenu a prezentována na veřejných profilech, kde je každé slovo či věta pranýřováno s nechutným výsměchem. No a odborníci nazývají malé mládě, které se 14 dní snažilo odolat útokům matky za “kryplíka“. To jsou skutečně odborníci na svých místech.

Nejsou to ale ti stejní odborníci, kterým i tito členové sekty, magoři či blázni posílají příspěvky na další fungování???? Nikdo by to neřešil při klasické eliminaci vyhození z hnízda, ale 14denní utrpení není podle mnoha názorů normální ani u čápů.

Nakonec byla kamera za trest vypnuta, protože laická veřejnost moc zlobila a prudila. Pravdou je, když nikdo neuvidí, co se na hnízdě děje, nemusí ani zasahovat, i kdyby v budoucnu mordovala jiné mládě.

Poslední foto před popravou – R.I.P.

Zdroj: http://www.zs-osek.cz/cs/projekty/monitorovani-capiho-hnizda/
(Visited 762 times, 1 visits today)

5 komentářů

  1. Děkuji ❤️ za článek s kterým na 100%
    souhlasím. Děkuji za popsání, přesně toho co cítím 👍 Děkuji vám ….

  2. Ano souhlasím s článkem na 100% jelikož jsem to hnízdo sledovala jako několik dalších a s takovou brutalitou jsem se při eliminaci nesetkala. KLAPÁČEK jak ho pojmenovali byl silný jedinec a pokud by byl slabý nikdy by nevydržel takové napadání a týrání. Nesouhlasím s lidmi který se snažili osočovat a slovně sprostě napadat pracovníky ZS ale postoj a jejich přístup a chování neschvaluji. Jsem laik ale moje tvrzení je a bude že čápice OLINA měla zdravotní problémy a odnesl to jeden jejich potomků. Táta Oskárek krmil sám i čápici která seděla za komínem a o čápata nejevila zájem. Zasah by byl na místě a mohl tady být i kdyby byl v zajetí. Taky si budu muset rozmyslet kam příště poputujou finanční prostředky prostředky. Už jsem viděla hodně ale na takovou smrt jsem nebyla připravená a byl to šok. Kameru za trest nespustí tak doufám že ostatní čápata jsou v pořádku

  3. Děkuji za článek. Je to přesné a výstižné. Mrzí mě jak se odborníci zachovali k mláděti i k pozorovatelům. Bylo silné a zasloužilo si dostat šanci. Myslím, že kdyby bylo odebráno, bylo by to pro všechny lepší.

  4. Do posledního písmenka souhlasím. Ten drobeček chtěl žít o svůj život bojoval tak dlouho a v neskutečných bolestech zasloužil si pomoc.A dost mě zarazil přístup školy jak se psalo na netu že děti aspoň uvidí že život není jen růžový, tak to jim rovnou mohli pouštet vraždy psychopatů znásilnění apod.Takový přístup nepochopím a ne uznávám.Veliké díky za to co jste napsala nic jste nezlehčovala a ne přibarvila tak jako např. v tv atd. Moc pěkně napsané

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.