
Začalo vás škrábat v krku a z nosu vám teče jako z vodovodu, přestože jsou venku tropické teploty? Možná vám to přijde divné, ale k nachlazení může dojít i v takovém parném počasí. Nepříjemné onemocnění vám mohou způsobit zejména studené limonády (ať už ledově vychlazené či s ledem). Chladná tekutina Vás sice osvěží, ale když se dostane do krku, dokáže tělo oslabit a viry pak mohou ve velmi krátké době způsobit zánět hltanu a také hrtanu. K tomu se přidá bolest v krku, chrapot a také dráždivý kašel.
Správné pití
- Nejvhodnější teplotou, jakou by nápoje v létě měly mít je okolo 15°C, tím zabráníte teplotním šokům, které by jinak působily na vaše tělo.
- Pro přirozené a zcela nenásilné ochlazení těla poslouží teplý či vlažný zelený čaj.
- S ochlazením pomáhá také zelenina a ovoce, které nezapomeňte zařadit na svůj jídelníček. Naprosto perfektní je pro tyto účely meloun.
Zmrzlina
Podobně jako ledové pití, si musíte dávat pozor i na nadměrnou konzumaci zmrzliny, které podporuje tvorbu hlenu, což následně oslabí organismus. Samozřejmě, že když sníte pár kopečků, riziko je v podstatě nulové, ale větší dávky zmrzliny už vás mohou ohrožovat.
Na co si dávat pozor?
Stálé a často prudké změny teplot v klimatizovaných místnostech jsou přímo rájem virů, které tímto dostávají potřebný prostor k tomu, aby vysušovaly nosní sliznici. Tělu však neprospěje ani případný průvan či použití ventilátorů.
Pokud se rozhodnete přece jen pro používání klimatizace, mějte na paměti, že rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř místnosti by měl být maximálně 5°C.
Co může pomoci?
Jestliže se u vás objeví škrábání v krku a rýma, pak neváhejte a snažte se prvotních příznaků zbavit co nejrychleji, než se z nich vyvine něco horšího. Co pomůže?
- čaj z čerstvého zázvoru
- čaj z heřmánku
- čaj ze šalvěje
- extrakt z jader grapefruitu s vodou (funguje i jako skvělá prevence)
- slaná voda (výplach nosu)
V neposlední řadě vám prospěje, když na svůj jídelníček zařadíte omega-3 mastné kyseliny.
Přidejte odpověď