Jak přesazovat pokojové rostliny?

Rate this post

Konec zimy a začátek jara je přesně ten nejlepší čas, kdy se pustit do přesazování pokojových rostlin, které ve své domácnosti pěstujete. Ideální je konec měsíce března, neboť právě v té době se začínají probouzet ze zimního spánku a nově rostou. Jakmile je přesadíte, dostane se voda a čerstvý vzduch ke kořenům každé z nich, což se projeví na jejich vzhledu i zdraví. Rostlina, která byla delší dobu nepřesazená, strádá, protože měla minimum živin. Jak přesazovat pokojové rostliny?

Umístění rostliny

Nejdříve si musíte promyslet, kam květináč postavíte a jak velký prostor dostane. Venku je lepší květináč lehčí, aby se s ním dalo snadno manipulovat. Zároveň by měl být mrazuvzdorný, protože jedině tak bude moci přes zimu zůstat venku. Dno květináče by mělo být opatřeno dírami, aby se přebytečná vlhkost dostala ven. Když budete kupovat nový květináč na přesazení, vždy vezměte zhruba o 2 cm větší, než byl ten, v kterém květina rostla doposud.

Příprava na přesazování

Jestliže budete přesazovat více rostlin, pořiďte si substrát pro pokojové rostliny podle jednotlivých druhů. Existuje řada speciálně namíchaných substrátů pro určité rostliny. Pro většinu jinak stačí univerzální substrát.

Přesazování

Dobré je, když dáte na dno květináče střípek, který posypete trochou písku. Tak si vytvoříte něco jako drenáž, která bude sloužit, jako propusť pro přebytečnou vodu, aby měla kudy odtékat. Na drenáž nasypte trochu substrátu, vyjměte rostlinu z původního květináče, očistěte kořeny od hlíny a vložte do nového květináče. Postupně přidávejte substrát kolem kořenů, jemně udusejte a dosypte substrát až k okraji květináče. Jakmile máte hotovo, zalijte rostlinu odstátou vodou a nechte, aby se vsákla. Rostlinu pak umístěte na světlé, ale zastíněné místo, kde jí nechte 2 týdny odpočívat. Teprve po uplynutí této doby jí můžete postavit na její trvalé stanoviště. Důležité je nezalévat jí, dokud neuvidíte, že její povrch začíná vysychat.

Co byste měli vědět?

  • Nezanedbatelný je i výběr květináče, ten by se měl snadno udržovat a jeho vzhled by měl držet stálou barvu a odolávat jakékoliv nepřízni počasí. Květináč, který používáte ve vnitřních prostorách, neprovrtávejte, jinak by mohla protéct voda, což by mohlo poškodit povrch pod květináčem.
  • Květináče, jež jsou neglazované, nikdy nepokládejte na nábytek, protože propouštějí.
  • Mladé rostliny je nutné přesazovat každý rok, jen díky tomu porostou rychleji.
  • Přesazujte vždy ty rostliny, jejíž kořeny začínají prorůstat dnem květináče, dále ty, jež rostou moc pomalu a nakonec i ty, které mají suchou půdu, přestože zálivka je dostačující.
  • Pokud došlo k onemocnění kořenů nebo ze zeminy bude cítit houbový pach, musíte rostlinu ihned přesadit do čerstvého substrátu.
  • Vyšší druhy rostlin zasaďte do těžších keramických nádob a hrnků, mělké nádoby jsou vhodné pro azalky, kaktusy a bonsaje. Úzké a hluboké nádoby jsou zase ideální pro palmy s kůlovým kořenem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.