Léto bez oteklých končetin

Rate this post

Kdo si myslí, že oteklé nohy jsou problémem pouze u seniorů, těhotných žen a lidí, kteří trpí nadváhou, pak je na omylu, neboť to může potkat i jedince, kteří do těchto rizikových skupin nepatří. Pocit těžkých nohou a otoky mohou znepříjemnit život i jinak zcela zdravému člověku. Otoky nohou patří k běžným civilizačním chorobám.

Důvody otoků nohou

V letních měsících se zvyšuje venkovní teplota, což je nejčastější důvod pro oteklé nohy. Dalším faktorem je špatně zvolená obuv, jež může změnit přirozený styl chůze i oběhové poměry v nohách, což má za následek otoky. Nadměrnou zátěží, kvůli níž se musí tělo více namáhat, jsou kila navíc při obezitě, jež rovněž patří mezi nežádoucí faktory. Voda se z krevního oběhu dostane do okolí, nahromadí se tam a zapříčiní nepříjemné otoky.

Další faktory

  • Horké lázně a koupele
  • Nedostatek sportovní aktivity
  • Dlouhodobější stání či sezení
  • Těsné ponožky a obuv

Pokud chcete oteklým a těžkým nohám ulehčit, musíte pro to také něco udělat. Co může pomoci?

Procházejte se

Pokud déle sedíte, ať už doma či v kanceláři a budete mít pocit, že máte pnutí v nohou, vstaňte a jděte se projít po místnosti, abyste si protáhla nohy a dopřála jim oddech od dlouhého sezení.

Pitný režim

V létě nohy otékají mnohem více, proto je pravidelný příjem tekutin ještě důležitější než v ostatních ročních obdobích. Snažte se pít zejména čistou vodu, ta je nejvhodnější.

Změna jídelníčku

Omezte zejména přísun sladkostí a tuků, čímž svému tělu velmi ulevíte. Rovněž zapomeňte na alkohol a cigarety. Zařaďte na jídelníček dostatek zeleniny a ovoce.

Zkuste bylinky

Účinky bylinek snad ani nelze zpochybnit a pomoci mohou i v tomto případě. Vyzkoušet můžete odvar z pampelišek, jitrocele, jalovce, břízy, kopřivy či třezalky.

Studená voda

Možná vás to překvapí, ale studená sprcha je skvělou prevencí proti otoku nohou. Stejně tak pomůže dát do lavoru chladnou vodu a nohy do ní tzv. naložit.

Jestliže nemáte čas ani chuť na studenou sprchu, můžete sáhnout po různých chladivých mastech, které obsahují extrakty z bylinek (vhodná je třeba konopná).

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.