Laryngitida

Rate this post

Laryngitida je zánět hrtanu, který postihuje nejčastěji děti, a to jak miminka, tak předškoláky, nevyhýbá se však ani dospělým. Hlavní sezónou jsou jarní a podzimní měsíce.

Příčinou nemoci je virová nebo bakteriální infekce, která napadá horní dýchací cesty. Nejvíce se projevuje v noci, kdy dochází k zúžení dýchacích cest v oblasti hlasivek. Dýchání je těžké, každý nádech zní jako chrčení

Zánět napadá tu část dýchací trubice, která je vstupem do průdušnice, jejíž součástí je hrtanová příklopka a hlasové vazy. Jejich funkcí je bránit slinám, tekutinám a potravě, aby se dostali do průdušnice a plic.

Stačí jen mini částečka, která pod tuto příklopku pronikne a následuje prudký záchvat kašle. Tělo se tak reflexně snaží zbavit každého cizího tělíska.

Laryngitida u dětí

Dá se říci, že závažnější bývá průběh u mladších dětí. Často je právě tato nemoc důvodem, proč musí být kojenci a batolata hospitalizována. Sliznice horních dýchacích cest i hrtanu je zduřená, tvoří se hleny a otok hlasových vazů.

Zhoršuje se průchodnost vzduchu, díky čemuž se může u dítěte objevit chrapot, ale většinou je to suchý štěkavý či kokrhavý kašel, ke kterému se občas přidává ztížené dýchání. Samotné dýchání je pro dítě velkou námahou, je bledé, pokryje ho studený pot a někdy se dokonce zvýší teplota.

Laryngitida – léčba zánětu hrtanu

Důležitá je nejdříve první pomoc, což znamená zajistit dítěti studený vzduch, který po vdechnutí sníží otok hrtanu, to je základ aby mohlo dítě dýchat. Poté ihned přivolejte lékaře. Léčba se liší podle příčiny vzniku zánětu.

V případě hnisavé laryngitidy určuje léčbu ORL lékař podle vyšetření. Nejdříve se podávají léky, které utlumí suchý kašel, později pak jsou potřeba léky na rozpuštění hlenu a podporu jeho vykašlávání. K předepisování antibiotik dochází jen výjimečně.

Vzhledem k tomu, že je nejčastěji virového či bakteriálního původu, je laryngitida nakažlivá. Náchylnější jsou jedinci se sníženou imunitou. Přenos probíhá kapénkovou formou, ať už slinami či nosním sekretem.

Laryngitida – jak dlouho trvá

To je samozřejmě individuální a záleží na jejím průběhu i účinnosti léčby. Laryngitida trvá cca 10 dnů, většinou se však stav zlepší během týdne. Pokud se chrapot vyskytuje déle než 3 týdny, je nutné opětovné ORL vyšetření.

Laryngitida u dospělých

Dospělé pacienty přepadá pocit dušení, kašel a dech se sípáním, což jsou příznaky, které v případě virového původu zmizí během pár dnů. Když je ale bakteriového původu, nemusí se ani po několika dnech zlepšit a nezbývá než zajít k lékaři.

Ten vám předepíše antibiotika, která si se zánětem poradí. Prevencí je otužování a zdravější životní styl s pohybovou aktivitou a dostatkem spánku.

lekarna-cz-volne-prodejne-leky-728x90px.jpg

Akutní laryngitida

Vyskytuje se nejčastěji u dětí ve věku 6 měsíců až 3 roky, diagnóza se určuje na základě typického štěkavého kašle a inspiračního stridoru (hrubší, chraptivý zvuk během nádechu). Může se však objevit i u dospělých.

Laryngitida – inkubační doba

Vždy záleží na typu laryngitidy i rychlosti nástupu. U zdraveného člověka je nástup pomalejší, než u jedinců s oslabenou imunitou. Třeba u akutní formy je inkubační doba 2 až 3 dny. Laryngitida a její nakažlivost závisí na mnoha faktorech, zejména záleží na prostředí, ve kterém se jedinec vyskytuje a na inkubační době.

Chronická laryngitida

Pokud jde o chronickou laryngitidu, ta se většinou vyvine z různých vleklých zánětů částí dýchacích cest, z přetěžování hlasivek, což hrozí zejména u zpěváků, ale může se objevit i u jedinců, kteří vystavují dýchací cesty nepříznivým podnětům okolí, jako je kouř, pobyt v suchém, horkém nebo prašném prostředí, dýchání různých výparů atd. Jednou z mnoha příčin bývá často i alergie.

Léky na laryngitidu

Na krk je vhodné přikládat Priessnitzův obklad. Z volně prodejných léků se užívají antitusika, což jsou léky na tlumení suchého kašle, jako třeba Tussin. Dále expectorania, která usnadňují vykašlávání, sem patří například Bromhexin, Mucosolvan atd. Samozřejmě, že se předepisují také antipyretika na snížení případné horečky, to může být Paralen, Ibalgin a další.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.