Jak vybrat lednici?

Rate this post

 

Koupě nové lednice je výhodnou investicí, protože tak můžete ušetřit spoustu energie, což je v dnešní době určitě velkou výhodou, zvlášť když vaše stávající lednice pamatuje ještě vaší prababičku. Na trhu dnes najdete nepřeberné množství různých značek a typů, takže nabídka je opravdu pestrá. Jak vlastně lednici vybrat?

Objem a velikost

To je důležitý údaj, protože jiné dispozice potřebuje jednotlivec a jiné větší rodina. Objem je uváděn čistý, to znamená bez poliček a ostatních doplňků, které jsou uvnitř lednice, takže ve finále se vnitřní prostor o něco zmenší. Obecně lze říci, že pro jednu osobu by měla stačit lednice o objemu zhruba 70 litrů, zatímco rodina o 4 členech už potřebuje kolem 250 litrů.

Vnitřní vybavení

To záleží čistě na vás, co vlastně v lednici chcete skladovat a jakým materiálům dáváte přednost. Jestli máte raději skleněné či drátěné police, přihrádky na lahve, vejce, zda upřednostňujete jeden velký box na zeleninu či raději dva menší a podobně. Každý výrobce se snaží mít vnitřní doplňky a prostor co nejvíce vymazlené, takže je z čeho vybírat.

Energetická třída

Třídy se značí písmeny A, B, C, D, přičemž nejméně energie spotřebovává právě lednice označená písmenem A. Pokud chcete opravdu nejúspornější lednici, pak si hlídejte, kolik za sebou má A plusů. V praxi to znamená, že čím více plusů má, tím méně spotřebuje energie (A+, A++, A +++).

Umístění lednice

Spotřeba energie se bude odvíjet také od umístění lednice. Důležité je, aby nestála v blízkosti jakéhokoliv zdroje tepla, ať už jde o topení nebo třeba kuchyňský sporák. Pamatujte si, že čím blíže bude teplu, tím se spotřeba navyšuje. Ideální je, když se teplota v jejím okolí pohybuje do 20°C, každý stupeň navíc zvýší odběr energie a tím i spotřebu.

Dostupné funkce

Funkcí máte na výběr opravdu dostatek. Praktická je třeba možnost nulové zóny, která je skvělým pomocníkem pro uchovávání zeleniny, dále rychlé chlazení nápojů, snímač teploty, pak tu je tzv. šestý smysl, ten dokáže poznat teplotu potravin, které do lednice vložíte a postará se o jejich zchlazení. Dále jsou tu antibakteriální filtry, dětský zájem, Fresh Zone s regulátorem čerstvosti, No-Frost, bránící tvorbě ledu uvnitř lednice, výrobník ledu a mnoho dalších užitečných funkcí.

Co dalšího je při koupi lednice důležité?

  • Značka – vždy je lepší sáhnout po známé a osvědčené značce, kterou vám někdo doporučí nebo s ní máte sami zkušenost. Nebo jen vyměníte starou lednici za nový model stejné značky. Dobré je, když si budete pročítat i hodnocení a recenze u každého modelu, který vám padne do oka, můžete se tak dozvědět zkušenosti jiných lidí, kteří již tento typ lednice zakoupili a rozhodnout, jestli chcete případné negativní hodnocení riskovat či ne.
  • Cena – investice do lednice se vždy vyplatí a přestože se vám může zdát u některých modelů cena příliš vysoká, vždy musíte propočítat, jestli její parametry a vybavení ceně odpovídá nebo je zbytečně předražená. Vždy máte šanci vyhledat a porovnat několik modelů podle jejich ceny.
  • Snadná údržba – nejlepší je samozřejmě rozmrazování jednou za rok.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.