Island – cesta na tajuplný ostrov

Rate this post

Pohádková krajina, která na vás dýchne čarovné kouzlo, to je pravý Island. Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Islandu, pak se můžete kochat úchvatnými termálními prameny, činnými sopkami a překrásnou přírodou. Obyvatelé Islandu jsou známí tím, že mají duše pravých a zcela poctivých dobrodruhů.

Dovolená na Islandu


Když se vydáte na Island, snažte se, abyste do Reykjavíku, což je hlavní město Islandu, přiletěli večer, neboť si budete moci již cestou z letiště vychutnat polární záři. Je to nezapomenutelný zážitek, kdy vám nad hlavou tančí různorodé barvy v nepravidelných vlnách.

Reykjavík

Kdo by neznal termální bazény, jež pod širým nebem uchvacují každého turistu, který sem zavítá.

 • Navštivte Perlan, což je místní dominanta, ležící na výšinách blízko letiště. Je zde nejen krásná vyhlídka na město, Perlan slouží i jako zásobník horké termální vody
 • Dopřejte si občerstvení, či dobrou večeři v restauraci
 • Zajděte na exkurzi do malého městského muzea
 • Můžete se dokonce projít po malebném hřbitově Skanzen Arbaer
 • Východ města se může pyšnit malebným dřevěným skanzenem Arbaer, který je tvořen domky, jež jsou porostlé trávou. Rovněž je tu restaurace ve stejném stylu
 • Největším skvostem je katedrála Dómkirkjan, pocházející z 18. století
 • Z moderní architektury pak nezapomeňte obdivovat dóm Hallgrímskirkja

Dovolená na Islandu – příroda volá

Udělejte si výlet 70 km na východ od Reykjavíku, kde se můžete kochat maxigejzírem Strokkur, jež tryská až do výšky 30 metrů a je obklopen teplými bublajícími jezírky.

 • Na řece Ölfusa je nejproslulejší a velice široký vodopád Gullfoss. Island je svými vodopády proslulý, jsou jich tu doslova stovky. Vedle Gullfossu, stojí za zmínku také Skógafoss, pod nímž se dokonce stanuje a to přímo na planině.
 • V blízkosti sopky Hekla je obsidiánové pohoří, z nějž vyvěrají horké prameny, které se mísí s chladnou vodou jezer a říček.

Velryby a krátery

Přístav Húsavík nabízí výhled na mořské zálivy, štíty a lučiny. Můžete se také zúčastnit nezapomenutelného výletu na lodi za velrybami (potkáte vorvaně, keporkaka, či plejtváka, což vám vždy posádka lodi vysvětlí).

Kam na výlet?

 • Vyrazte k Hverfjall, což je dýmající kráter
 • Poznejte bahenní sopky Námafjall a Krafla (tento vulkán je znám svým jezerem, jež je díky minerálům obarveno do tyrkysu).

Mějte na paměti, že výlety k sopkám není dobře absolvovat bez zkušeného průvodce, který ví, co si lze dovolit a kudy chodit.

Dovolená na Islandu je příležitostí, jak se pokochat mnoha přírodními úkazy, jako je třeba Almannagjá, což je tektonická puklina, která vede po dně Atlantiku a vystupuje na povrch nedaleko Reykjavíku, takže tam můžete zaskočit při zpáteční cestě. Na stejném místě se také vzdalují tektonické desky Ameriky a Evropy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.