Cestování se zvířaty po EU

Rate this post

Pro spoustu z Vás ještě dovolená zdaleka neskončila, ale ne každého baví jezdit po výletech, navíc řada lidí nechce nechávat doma svého mazlíčka samotného. Pokud chcete své mazlíčky brát na cesty s sebou, sbalte mu to nejdůležitější, co potřebuje do jeho osobního batůžku a může vyrazit s Vámi.

 Co musí mít zvíře při cestě do zahraničí?

  • Čip
  • Pas
  • Očkování


Toto jsou tři základní podmínky, které Vás opravňují k vycestování s Vaším zvířetem do zahraničí. V rámci Evropské unie můžete cestovat s pasem zvířete, což je v podstatě malá knížka, kterou vystavuje veterinární lékaři, a zapisují do ní veškeré údaje o provedených očkováních. Je to průkaz, který je opatřen identifikačním číslem, jež usnadňuje prokázání totožnosti zvířete i jeho právoplatného majitele, stejně jako zkontrolovat jeho případný zdravotní stav.

Čip (případně tetování)

V dnešní době je to zcela běžné, že jsou zvířata opatřena normovaným mikročipem. U některých však stále můžete najít označení v podobě tetování. To je sice uznáváno stejně jako mikročipy, avšak pouze v tom případě, že je tetování opravdu dobře čitelné a bylo aplikováno před 3. červencem 2011. Mikročip je jednoznačně spolehlivější a máte jistotu, že bude vždy uznán. Existují totiž členské státy, které tetování neuznávají, mezi ně patří například oblíbená destinace pro dovolené, kterou je Chorvatsko.

Pojištění a očkování

  • Každá kočka i pes musí mít před každou cestou do zahraničí platné očkování proti vzteklině.
  • Není na škodu, když svému mazlíčkovi pořídíte cestovní pojištění. To sice není povinné, avšak je dobré mít tzv. zadní vrátka, neboť nikdy nevíte, co se může na dovolené stát. Zvíře může v zahraničí nečekaně onemocnět, nebo se zranit a veterinární péče může být velmi nákladná.
  • Pro divočejší zvířata, která jsou velmi neposedná, je dobré také připojištění odpovědnosti, to kdyby Vaše zvíře něco provedlo.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.