Jaké bylinkové čaje pít?

Rate this post

Pití bylinkových čajů doporučuje snad každý. Někdo kvůli podpoře pitného režimu a další pro jejich léčivé účinky. Ať tak či tak, jejich pravidelné popíjení vám prospěje po všech stránkách. Pojďme se teď podívat, jaké léčivé čaje se vyplatí pít, na co vám můžou pomoci a jak je připravit.

Třezalkový čaj

Jeho základní vlastností jsou bezesporu dezinfekční účinky. Pomáhá proti různým alergiím, neboť účinně tlumí jejich příznaky, působí proti nervozitě, stresu, podporuje krevní oběh a také hojí. Připravit si můžete odvar či nálev. Vzhledem k tomu, že odvar je hotov rychleji, doporučujeme spíš ten.

  • Do většího hrnku dejte 2 vrchovaté lžičky sušené nebo čerstvé třezalky, zalijte 300 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte a ještě teplé vypijte.

pampers-728x90px.jpg

Kopřivový čaj

Kopřiva má velmi blahodárné účinky zejména při zánětech, které zmírňuje, ale poradí si rovněž s ekzémy, vyrážkami a zmírněním bolesti v zánětlivých kloubech. V neposlední řadě vám pročistí močové cesty a odvodní zavodněný organismus. U mužů pomáhá zmírnit problémy s prostatou.

  • Do skleněné nádoby vložte 2 plné hrnky čerstvých mladých kopřiv, zalijte vroucí vodou a nechte 20 minut odstát. Čaj se pije 30 minut před snídaní.

Řebříčkový čaj

Je ideální pokud vás trápí průjem nebo žaludeční kolika. Pitím řebříčkového čaje se těchto potíží zbavíte. Kromě toho si poradí s nechutenstvím a zánětem močových cest.

  • Vždy 1 lžičku řebříčku zalijte 300 ml horké vody a nechte 15 minut louhovat. Řebříček se nesmí vařit, je důležité, aby voda nebyla vroucí. Čaj sceďte a vždy teplý vypijte před jídlem.

Lipový čaj

Pomáhá ulevit při dávivém kašli a zánětech dýchacích cest, snižuje horečku, působí proti revmatismu a tlumí bolestivé křeče v žaludku.

  • Připravte si nádobu ze silného skla, dejte do ní nasekané sušené květy lípy, zalijte převařenou vodou, nechte 15 minut louhovat a nakonec přeceďte. Ideální je pít čaj ochucený medem, kašel bude rychle pryč.

Dobromyslový čaj

Dobromysl, které hospodyňky znají také jako oregano je bylinka která má velmi pozitivní účinky pokud jí pravidelně popíjíte. Je to účinná prevence proti infekčním chorobám, onemocnění trávicí trubice, ale také jater, ledvin a dýchací soustavy. V neposlední řadě pomáhá na astma.

  • Zalijte 1 lžičku sušené nati dobromyslu 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut odstát, přeceďte a můžete pít.

lekarna-cz-volne-prodejne-leky-728x90px.jpg

Bezový čaj

Tento čaj vám pomůže zejména v chřipkovém období, neboť přináší úlevu od chřipky, nachlazení, ale také rýmy a kašle. Dokonce umí zatočit s angínou, bronchitidou a zánětem dutin.

  • Do hrnku dejte 2 lžičky sušených květů černého bezu, zalijte vroucí vodou, 10 minut louhujte a pak přeceďte. Díky přirozeně sladké chuti i příjemnému aroma se nemusí bezový čaj nijak dochucovat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.