Bylinkové čaje s léčivými účinky

Rate this post

Stále se najde řada skeptiků, kteří pochybují o tom, že by mohl mít šálek bylinného čaje až takový pozitivní účinek na naše zdraví. Přesto je to pravda, neboť bylinkové čaje pomáhají s řadou nepříjemných zdravotních potíží, zároveň mohou dodat energii a pomoci s hubnutím.

Meduňkový čaj

  • 2 lžičky meduňky zalijte 300 ml vroucí vody a nechte 15 minut vylouhovat. Sceďte a ochuťte podle svého (med, sirup).

Meduňkový čaj vám pomůže s nespavostí, ale také si poradí se žaludeční či střevní neurózou, nadýmáním a velmi pozitivně působí při srdeční arytmii.

Řebříčkový čaj

  • Do hrnku dejte 1 lžičku sušeného řebříčku, zalijte 300 ml vroucí vody, zakryjte malým talířkem a nechte louhovat po dobu 15 minut. Potom sceďte a teplé vypijte před jídlem.

Kdo nerad popíjí něco studeného, může zkusit chladný řebříčkový čaj. Pomáhá na žaludeční koliky, průjem, nadýmání, nechutenství a také při problémech se špatným  zažíváním. Účinně tlumí kašel a hodí se jako podpůrný prostředek při léčbě zánětu močových cest.

Třezalkový čaj

  • Zalijte 2 lžičky sušené třezalky 0,3 litrem vroucí vody a nechte 15 minut odstát. Poté čaj sceďte a ještě teplý vypijte.

Čaj podporuje krevní oběh, pomáhá při alergiích (díky obsahu tzv. kvercetinu), má hojivé a dezinfekční účinky pro celý organismus. Skvěle zatočí s únavou, stresem a nervozitou. Vyzkoušet můžete také třezalkový olej, který je vynikajícím pomocníkem při popáleninách, zároveň pomáhá s vyhlazením vrásek.

Heřmánkový čaj

  • 1 lžičku heřmánku přelijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 až 15 minut vylouhovat. Čaj sceďte a ještě teplý vypijte hned po jídle. Nikdy si ho nedělejte do zásoby, vždy připravte čerstvý a hned vypijte.

Pomáhá při horečce či nachlazení. Heřmánek se běžně využívá při léčbě zánětů, na podrážděnou pokožku nebo sliznici, ale také na ošetření pohmožděnin, omrzlin, bodnutí hmyzem či na povrchové praskliny na kůži.

Čaj z lipového květu

  • Připravte si nádobu z varného skla, nasypte do ní 2 až 3 hrsti sušených lehce nasekaných sušených květů a zalijte konvicí vroucí vody, nechte 15 až 20 minut vylouhovat. Poté čaj sceďte a rozlijte do šálků, které si ještě předtím nahřejte. Dochuťte čajem a popíjejte.

Lipový čaj pomůže se zahleněním, horečkou, onemocněním dýchacích cest či kašlem. Skvělý je také na žaludeční křeče, střevní koliku či revmatismus.

Můžete také vyzkoušet svařené lipové víno, jehož příprava je velmi jednoduchá. 1 lžíci lipových květů zalijte troškou vařící vody, nechte 20 minut vylouhovat, sceďte do hrnce, přilijte 2 dl bílého vína a krátce povařte. Odstavte a oslaďte medem. No a víno je hotové.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.