Bolest zubů – babské rady

Rate this post

Každý z nás jistě zažil situaci, kdy ho přepadla nesnesitelná bolest zubů, kterou potřeboval eliminovat co nejrychleji. Ne všichni jsou zrovna fanoušky zubní pohotovosti, což v řadě případů přineslo ještě větší bolest než předtím. Proto se spousta lidí zajímá o možné způsoby útlumu bolesti přírodní cestou v klidu domova. Co může na bolest zubů pomoci?

Hřebíček

Je to zřejmě nejúčinnější druh přírodního léčiva, který zabere v podstatě u každého. Můžete ho použít ve formě olejíčku, rozdrcený či ho vložit vcelku do úst a rozkousat. Osvědčilo se rovněž jeho louhování ve vroucí vodě, kdy stačí vhodit několik hřebíčků vcelku do hrnečku, zalít vroucí vodou a nechat louhovat, až se voda zbarví do zlatohněda. Pak můžete pomocí vatového tamponu potírat bolavou dáseň, přiložit namočený tampon jako obklad na zub nebo vzniklým výluhem proplachovat postižené místo v dutině ústní. Vedle tlumení bolesti je také skvělou prevencí zubního kazu a paradontózy.

Šalvěj

Používá se zejména jako vlažný roztok, kterým vyplachujete ústa. Hodí se na léčbu otoků i zánětu dásní. Šalvěj seženete čerstvou, sušenou, ve formě kloktadla či jako kapky.

Heřmánek

Tato bylinka je svými léčivými účinky známá, nejčastěji jako kloktadlo při bolestech v krku. Pomáhá však i na bolest zubů. Pokud si připravíte odvar, můžete s ním vyplachovat ústa. V lékárně můžete pořídit lihový extrakt, kterým se potírá bolestí postižené místo v ústech.

Zázvor

Po zázvoru saháme nejvíce při chřipce či nachlazení, ale v sušené formě ho lze využít na bolavé zuby, asistovat mu při tom bude kajenský (kayenský) pepř. Do misky dejte trochu sušeného zázvoru a kajenského pepře, přidejte trochu vody, stačí tak 2 až 3 kapky a rozmíchejte, až vznikne kašička. Namočte do ní vatový tampon nebo kousek vaty a položte jako obklad na bolavý zub.

Křen

Někomu se to zdá drastické, ale čerstvý nastrouhaný křen, který položíte přímo na zub, dokáže vcelku účinně zmírnit bolest. Kdo by nechtěl tuto variantu, může takto strouhaný křen zalít trochou octa, nechat odstát a potom scedit. Postižené místo v ústech potíráte vzniklou šťávou.

Kuchyňská sůl

Voda se solí se postará nejen o vyčištění okolí zubů, ale taky vytáhne vodu z tkání, čímž se značně zmírní otok. Stačí jen do sklenice teplé vody nasypat 1 lžičku kuchyňské soli, promíchat a propláchnout ústa.

Led

S kostkou ledu je to snadné, stačí vzít kostku ledu a masírovat oblast ruky mezi ukazováčkem a palcem. Nervy, které jsou v ruce vyšlou do mozku signál o chladu, čímž se přeruší signál bolesti zubů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.