Albánie – levná dovolená pro každého

Rate this post

Kdo by nechtěl prožít příjemnou dovolenou na překrásných čistých plážích, kde není příliš mnoho lidí a ještě to vyjde dost levně. Albánie je země, kterou obyvatelé Evropy ještě donedávna příliš neřešili, dnes však pomalu, ale jistě tuto destinaci objevují a zjišťují, že dovolená v tomto koutu světa opravdu stojí za to.

Přímořská městečka jsou malebná a velmi útulná, navíc se neustále mění k lepšímu. Kromě pláží, které jsou málo obsazené, jsou tu strmé hory a úžasně čisté řeky s průzračnou vodou. To samé platí o místních jezerech. Navíc se můžete nechat hýčkat Albánci, o kterých je známo, že jsou to velmi družní lidé.

Co je na Albánii zajímavého?

Chcete-li si vychutnat moderní část Albánie, pak je ideální navštívit hlavní město, kterým je Tirana. Srdcem (centrem) města je Skanderbegovo náměstí. Stojí zde velmi pěkná socha stejnojmenného bojovníka, který svého času sváděl boj s Turky. Nedaleko odtud je Ethem Bejova mešita.

  • Navštivte Národní muzeum, kde se seznámíte s historií Albánie
  • Zajděte k Hodžově pyramidě, která byla dříve mauzoleem albánského vůdce komunistů. Dnes už je to téměř ruina, ale přesto její návštěva stojí za to.
  • Nechte se lanovkou dopravit na vrchol Dajti, což je hornatý národní park. Vystoupáte tak až do výšky 1 600 metrů. Naskytne se vám odtud nezapomenutelný výhled. Uvidíte dokonce až na břeh moře, který je vzdálený 35 kilometrů.

Dalším zajímavým místem, které byste neměli vynechat je Sarandë v jižní části Albánie. Rychlým tempem se mění v prvotřídní letovisko, kam se budete rádi vracet.

Kam můžete vyrazit na pláž?

Na břehu moře se nachází Drač (Durrës), což bývalo hlavní město Albánie. Toto přímořské město, je oproti Tiraně mnohem bohatší a to především zásluhou obchodu, turistiky a samozřejmě také moře. Je to výchozí místo, odkud se můžete vydat na Dračskou riviéru v severní části Albánie nebo Albánskou riviéru na jihu. Pomalu, ale jistě se tu rozrůstají letoviska i hotely, které nabídnou všechen komfort a pokud možno i luxus. Nejlepší letoviska se vyskytují u Sarandë.

  • Ideální je letovisko Dhërmi, známé plážemi s bílým pískem, ležící mezi rozeklanými vápencovými skalami a zátokami. Tady se můžete vydat na průzkum jeskyní.
  • Jižně od Dhërmi ve vzdálenosti zhruba 50 km najdete Ksamil. Ten je oblíbeným místem pro plavání, protože odtud můžete doplavat k malebným ostrůvkům. Jsou celkem tři a leží v zátoce s tyrkysově zbarvenou vodou.

Další zajímavá místa Albánie

Za návštěvu určitě stojí Butrint, město antických ruin ležící blízko Ksamilu. Prohlédnout si tu můžete amfiteátr, akropoli, různé chrámy a mnoho dalších zachovalých staveb.

Ve vnitrozemí leží Skadarské jezero, které je vhodné nejen pro pěší výlety kolem jezera, ale také pro plavbu výletní lodí. V údolí Komani je přehrada, kde získáte během vletu na parníku pocit, že dál už cesta nevede

Součástí této krajiny jsou tzv. Betonové bunkry. Ty nechal svého času vybudovat diktátor Hodža. Jsou tu také kamenné věže kulla, které občas slouží jako výstavní horské domky. Kdysi se tu ukrývaly různé rodinné klany, aby unikly krevní mstě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.