Kybernemoci – trénink mozku

Rate this post

V dnešní době se dá říci, že naše životy ovládají moderní technologie. Pračky mají šestý smysl, televize se sama vypne, můžete zpětně sledovat zmeškané pořady či ležet v posteli a surfovat na internetu, aniž by někdo z vás seděl u počítače. Stačí vám k tomu obyčejný tablet, který řada rodičů pořizuje pro své ratolesti jako pomůcku při učení.

Technologie kolem nás

Přestože řada lidí tvrdí, že na nás technika nemá žádný vliv, opak je pravdou. Ať se nám to líbí nebo ne, jakékoliv používání technologií je určitým zásahem pro náš organismus. Jsou schopné měnit lidské myšlení, čímž ovlivňují naši vůli a bohužel i chování.

Digitální technologie a výuka

Podle německého psychiatra Manfreda Spitzera je hlavním problémem to, že používání těchto technologií při výuce nijak nepomáhá a děti si tak neodnáší žádné kladné výsledky. Jediné co tím získají, jsou negativní vedlejší účinky, které jim škodí.

Děti a tablety

Většina rodičů si myslí, že když svému potomkovi pořídí nejmodernější tablet, tak s jeho pomocí bude z jeho dítěte nový Einstein. Tak to však nefunguje. Naopak bylo prokázáno, že děti s tablety nedosahují tak dobrého studijního výsledku jako děti, kteří se učí bez něj (lépe se soustředí a učení jim jde snáze).

Technologie a vývoj mozku

Ke správnému vývoji mozku je důležité, aby byl používán. V jistém věku je potřeba, aby se vyvinula některá jeho centra, pokud se tak nestane, později se již nevyvinou. Jestliže dítě tráví celé dny nad tabletem či u počítačového monitoru, aniž by komunikovalo se svým okolím (rodiče, kamarádi), nebude se tak dobře vyvíjet jako jiné děti stejného věku, které aktivně komunikují. Dítě, které necháme raději u monitoru bez toho, že bychom mu věnovali pozornost, později postrádá schopnost empatie.

Základní pilíře společnosti

Pilíře jsou celkem 3 – empatie, vůle a vzdělání, o kterých obecně platí, že je mohou technologie poškodit a zároveň bránit ve schopnosti výuky. Jestliže se mozek nevyužívá, může atrofovat či se přestane vyvíjet. Základem všeho je paměť, která je stavebním kamenem myšlení, jež si udržíte jen tehdy, budete-li se pravidelně učit a snažit se neustále doplňovat informace (vzdělání). Zkrátka nesmíte spoléhat jen na to, že za vás všechno zjistí strýček Google. To samé by mělo platit i v případě vašich potomků.

Jak mohou technologie prospět mozku s kybernemocí?

Každý, kdo chce udržet svůj mozek v kondici, musí jej pravidelně trénovat. V tomto případě mohou být technologie i média prospěšné. V dnešní době naši společnost asi nejvíce trápí Alzheimerova choroba, což je ztráta kognitivních schopností, kde jedním z prvních příznaků je porucha paměti. Proces, kdy dochází ke ztrátě paměti, se dá správným tréninkem mozku zpomalit a v některých případech i zvrátit. S tím může pomoci zajímavá aplikace Trénink mozku hrou pro děti i dospělé. Podobně jako je potřeba rozvíjet mozek u dětí, je nutné trénovat a svým způsobem i rozvíjet mozek u starších lidí. Existují různé aplikace, které mohou pomoci s rozvojem logického myšlení, zrychlit vaše reakce a prostorovou představivost. 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.